Overzicht jury’s, genomineerden en winnaars 1994-2022

Alle winnaars vanaf 1994

  • 1994 – De harde kern, Frida Vogels
  • 1995 – Gewassen vlees, Thomas Rosenboom
  • 1996 – Huldigingen, Alfred Kossmann,
  • 1997 – De geruchten, Hugo Claus
  • 1998 – Het bureau 3: Plankton, J.J. Voskuil
  • 1999 – De procedure, Harry Mulisch
  • 2000 – Publieke Werken,Thomas Rosenboom
  • 2001 – Franklin, Tomas Lieske
  • 2002 – Een soort Engeland, Robert Anker
  • 2003 – De langverwachte, Abdelkader Benali
  • 2004 – Een schitterend gebrek, Arthur Japin
  • 2005 – Specht en zoon, Willem Jan Otten
  • 2006 – Waar was je nou, K. Schippers
  • 2007 – Tirza, Arnon Grunberg
  • 2008 – Sleur is een roofdier, D. Hooijer
  • 2009 – Godverdomse dagen op een godverdomse bol, Dimitri Verhulst
  • 2010 – Kleine dagen, Bernard Dewulf
  • 2011 – De maagd Marino, Yves Petry
  • 2012 – Tonio, A.F.Th. van der Heijden
  • 2013 – Dit zijn de namen, Tommy Wieringa
  • 2014 – La Superba, Ilja Leonard Pfeijffer
  • 2015 – Ik kom terug, Adriaan van Dis
  • 2016 – Jij zegt het, Connie Palmen
  • 2017 – De tolk van Java, Alfred Birney
  • 2018 – Wees onzichtbaar, Murat Isik
  • 2019 – De goede zoon, Rob van Essen
  • 2020 – Uit het leven van een hond, Sander Kollaard
  • 2021 – Cliënt E. Busken, Jeroen Brouwers
  • 2022 – Wormmaan, Mariken Heitman

1994

Jury

  • Jan Terlouw, voorzitter
  • Hugo Bousset
  • Anneke Brassinga
  • Gilles Dorleijn
  • Piet Meeuse

Nominaties

  • De Sater – Paul Claes
  • Het land van rood en zwart – Inez van Dullemen
  • De virtuoos – Margriet de Moor
  • De Gele Rivier is bevrozen –  Leo Pleysier
  • De harde kern (2) – Frida Vogels
  • Moenie kyk nie – Henk van Woerden

Winnaar

De harde kern (2) – Frida Vogels

1995

Jury

  • Alexander Rinnooy Kan, voorzitter
  • Jacques Kruithof
  • Philippe Noble
  • Rob Schouten
  • Paul de Wispelaere

Nominaties

  • Indische duinen – Adriaan van Dis
  • Een sterke man – Renate Dorrestein
  • Naar Merelbeke – Stefan Hertmans
  • Gesloten huis – Nicolaas Matsier
  • Gewassen vlees – Thomas Rosenboom
  • Het verhaal van een middag – Willem van Toorn

Winnaar

Gewassen vlees – Thomas Rosenboom

1996

Jury

  • Jos van Kemenade, voorzitter
  • Wiljan van den Akker
  • Tom van Deel
  • Inez van Dullemen
  • Mark Reynebeau

Nominaties

  • Cellojaren – J. Bernlef
  • De heerlijkheid van Julia – Oscar van den Boogaard
  • De opdracht – Wessel te Gussinklo
  • De god met de gouden ballen – Marie Kessels
  • Huldigingen – Alfred Kossmann
  • Nachtkwartier – Tomas Lieske

Winnaar

Huldigingen – Alfred Kossmann

1997

Jury

  • Wim Dik, voorzitter
  • Graa Boomsma
  • Dick van Halsema
  • Monika van Paemel
  • Hanneke Wijgh

Nominaties

  • Bruiloft aan zee – Abdelkader Benali
  • De Geruchten – Hugo Claus
  • De tandeloze tijd 3: Het Hof van Barmhartigheid en Onder het plaveisel het moeras – A.F.Th. van der Heijden
  • Hertog van Egypte – Margriet de Moor
  • Baby Storm – Wanda Reisel
  • Het Bureau 2: Vuile handen – J.J. Voskuil

Winnaar

De Geruchten – Hugo Claus

1998

Jury

  • Henk van Os, voorzitter
  • Hermine de Graaf
  • Willem Kuipers
  • Annemiek Neefjes
  • Ronald Soetaert

Nominaties

  • Figuranten – Arnon Grunberg
  • Tussen mes en keel – Geerten Meijsing
  • Uit het paradijs – Nelleke Noordervliet
  • Het lied en de waarheid – Helga Ruebsamen
  • Gemis – Manon Uphoff
  • Het Bureau 3: Plankton –  J.J. Voskuil

Winnaar

Het Bureau 3: Plankton – J.J. Voskuil

1999

Jury

  • Ruud Lubbers, voorzitter
  • Elsbeth Etty
  • Marcel Janssens
  • Frits van Oostrom
  • Arjan Peters

Nominaties

  • Over het water – H.M. van den Brink
  • De Phoenix – Paul Claes
  • De procedure – Harry Mulisch
  • Allerzielen – Cees Nooteboom
  • De vaders van de gedachte – Nanne Tepper
  • De stille omgang – Ernst Timmer

Winnaar

De procedure – Harry Mulisch

2000

Jury

  • Saskia Stuiveling, voorzitter
  • Jan Fontijn
  • Rik van Gorp
  • Nicolaas Matsier
  • Xandra Schutte

Nominaties

  • Winterhanden – Stephan Enter
  • De Revue – Kees ’t Hart
  • Marcel – Erwin Mortier
  • Publieke werken – Thomas Rosenboom
  • Beer is terug – Helga Ruebsamen
  • Tongkat. Een verhalenbordeel – Peter Verhelst

Winnaar

Publieke werken – Thomas Rosenboom

2001

Jury

  • Winnie Sorgdrager, voorzitter
  • Aukje Holtrop
  • Willem van Toorn
  • Marjoleine de Vos
  • Georges Wildemeersch

Nominaties

  • Boy – J. Bernlef
  • Franklin – Tomas Lieske
  • Mijn tweede huid – Erwin Mortier
  • Het gemaal – Frank Noë
  • Een man een man – Wanda Reisel
  • De trein naar Pavlovsk en Oostvoorne – Toon Tellegen

Winnaar

Franklin – Tomas Lieske

2002

Jury

  • Herman Tjeenk Willink, voorzitter
  • Douwe Fokkema
  • Marcel van Nieuwenborgh
  • Hilde Pach
  • Carel Peeters

Nominaties

  • Een soort Engeland – Robert Anker
  • Voel maar – Jan Brokken
  • Koud – Geertrui Daem
  • Kreuzersonate – Margriet de Moor
  • Siegfried – Harry Mulisch
  • Over de grens – Chaja Polak

Winnaar

Een soort Engeland, Robert Anker

2003

Jury

  • Jeltje van Nieuwenhoven, voorzitter
  • Onno Blom
  • Hugo Brems
  • Kees ’t Hart
  • Ingrid Hoogervorst

Nominaties

  • De langverwachte – Abdelkader Benali
  • Gstaad 95–98 – Marek van der Jagt
  • Hokwerda’s kind – Oek de Jong
  • De hand, de kaars & de mot – Rob van der Linden
  • 100% chemie – Doeschka Meijsing
  • De hydrograaf – Allard Schröder

Winnaar

De langverwachte – Abdelkader Benali

2004

Jury

  • Ronald Plasterk, voorzitter
  • Abdelkader Benali
  • Arie van den Berg
  • Margot Dijkgraaf
  • Erik Spinoy

Nominaties

  • Blauwbaards ontwaken – H.C. ten Berge
  • Buiten is het maandag – Bernlef
  • Een schitterend gebrek – Arthur Japin
  • Gran café Boulevard – Tomas Lieske
  • Toen kwam moeder met een mes – Nicolien Mizee
  • Maïsroest – Rashid Novaire

Winnaar

Een schitterend gebrek – Arthur Japin

2005

Jury

  • Martijn Sanders, voorzitter
  • Jan-Hendrik Bakker
  • Dirk de Geest
  • Marja Pruis
  • Dick Schram

Nominaties

  • Casino – Marja Brouwers
  • Lichtjaren – Stephan Enter
  • Het logboek van Brandaan – Rob van der Linden
  • Het onverwachte antwoord – Patricia De Martelaere
  • De laatste dichters – Christine Otten
  • Specht en zoon – Willem Jan Otten

Winnaar

Specht en zoon – Willem Jan Otten

2006 

Jury

  • Guusje ter Horst, voorzitter
  • Hans Maarten van den Brink
  • Bart Keunen
  • Daniëlle Serdijn
  • Wim Vogel

Nominaties

  • De engelenmaker – Stefan Brijs
  • Ritselingen – Michael Frijda
  • De ontelbaren – Elvis Peeters
  • Waar was je nou – K. Schippers
  • Knielen op een bed violen – Jan Siebelink
  • Joe Speedboot – Tommy Wieringa

Winnaar

Waar was je nou – K. Schippers

2007 

Jury

  • Cox Habbema, voorzitter
  • Hans Bouman
  • Alle Lansu
  • Wilfred Smulders
  • Erik Vlaminck                                                                                                                    

Nominaties

  • Boven is het stil – Gerbrand Bakker
  • De Pruimelaarstraat – Louis van Dievel
  • Tirza – Arnon Grunberg
  • Het derde huwelijk – Tom Lanoye
  • Didar en Faroek – Sana Valiulina
  • De verering van Quirina T. – L.H. Wiener

Winnaar

Tirza – Arnon Grunberg

2008

Jury

  • Tom de Swaan, voorzitter
  • Klaus Beekman
  • Marc Kregting
  • Marc Reynebeau
  • Fleur Speet                                                                                                                       

Nominaties

  • Datumloze dagen – Jeroen Brouwers
  • De literaire kring – Marjolijn Februari
  • De utopisten – Louise O. Fresco
  • Sleur is een roofdier – D. Hooijer
  • Verder – Marc Legendre
  • Grote Europese Roman – Koen Peeters

Winnaar

Sleur is een roofdier – D. Hooijer

2009 

Jury

  • Ivo Opstelten, voorzitter
  • Mark Cloostermans
  • Carel de Haseth
  • Janet Luis
  • Thomas Vaessens

Nominaties

  • Contrapunt – Anna Enquist
  • Visser – Rob van Essen
  • Onze oom – Arnon Grunberg
  • Koetsier Herfst – Charlotte Mutsaers
  • Godverdomse dagen op een godverdomse bol – Dimitri Verhulst
  • Alleen maar nette mensen – Robert Vuijsje

Winnaar

Godverdomse dagen op een godverdomse bol – Dimitri Verhulst

2010 

Jury

  • Hans Wijers, voorzitter
  • Joris Gerits
  • Joke Hermsen
  • Susan Smit
  • Aleid Truijens

Nominaties

  • Terug naar Walden – Walter van den Broeck
  • Kleine dagen – Bernard Dewulf
  • Ruw – Marie Kessels
  • Een goed verhaal – Mensje van Keulen
  • Sprakeloos – Tom Lanoye
  • De bewaker – Peter Terrin

Winnaar

Kleine dagen – Bernard Dewulf

2011    

Jury

  • Philip Freriks, voorzitter
  • Ton Anbeek
  • Marijke Arijs
  • Louise Fresco
  • Jann Ruyters

Nominaties

  • De omweg – Gerbrand Bakker
  • Bonita Avenue – Peter Buwalda
  • Tikkop – Adriaan van Dis
  • Superduif – Esther Gerritsen
  • Huid en Haar – Arnon Grunberg
  • De maagd Marino – Yves Petry

Winnaar

De maagd Marino – Yves Petry

2012 

Jury

  • Robbert Dijkgraaf, voorzitter
  • Kester Freriks
  • Theo Hakkert
  • Dirk Leyman
  • Saskia Pieterse

Nominaties

  • Bittere bloemen – Jeroen Brouwers
  • Het bloed in onze aderen – Miquel Bulnes
  • Tonio – A.F.Th. van der Heijden
  • Ik, Hollywood –  Jan Van Loy
  • Naar de ooverkant van de nacht – Jan van Mersbergen
  • Gelukkig zijn we machteloos – Ivo Victoria 

Winnaar

Tonio – A.F.Th. van der Heijden

2013 

Jury

  • Clairy Polak, voorzitter
  • Jan Donkers
  • Edith Koenders
  • Lisa Kuitert
  • Mark Schaevers

Nominaties

  • Dorst – Esther Gerritsen
  • De man zonder ziekte – Arnon Grunberg
  • Pier en oceaan – Oek de Jong
  • Dinsdag – Elvis Peeters
  • Euforie – Christiaan Weijts
  • Dit zijn de namen – Tommy Wieringa

Winnaar

Dit zijn de namen – Tommy Wieringa

2014  

Jury

  • Paul Witteman, voorzitter
  • Hugo Brems
  • Arjen Fortuin
  • Gemma Nefkens
  • Marjolijn Pouw

Nominaties

  • Oorlog en terpentijn – Stefan Hertmans
  • Gelukkige slaven – Tom Lanoye
  • Roundhay, tuinscène – Marente de Moor
  • La Superba – Ilja Leonard Pfeijffer
  • De omwegen – Jeroen Theunissen
  • Het verdwijnen van Robbert – Robbert Welagen

Winnaar

La Superba, Ilja Leonard Pfeijffer

2015  

Jury

  • Wim Pijbes, voorzitter
  • Jacqueline Bel
  • Rob van Essen
  • Maria Goos
  • Marnix Verplancke

Nominaties

  • Ik kom terug – Adriaan van Dis
  • Roxy – Esther Gerritsen
  • Teatro Olimpico – Kees ’t Hart
  • Godin, held – Gustaaf Peek
  • Monte Carlo – Peter Terrin
  • De consequenties – Niña Weijers

Winnaar

Ik kom terug – Adriaan van Dis

2016  

Jury

  • Dick Benschop, voorzitter
  • Onno Blom
  • Sebastiaan Kort
  • Hanca Leppink
  • Margot Vanderstraeten

Nominaties

  • Alleen met de goden – Alex Boogers
  • De onervarenen – Joke van Leeuwen
  • Jij zegt het – Connie Palmen
  • Muidhond – Inge Schilperoord
  • De onderwaterzwemmer – P.F. Thomése
  • Als de winter voorbij is – Thomas Verbogt

Winnaar

Jij zegt het – Connie Palmen

2017    

Jury

  • Janine van den Ende, voorzitter
  • Kees ’t Hart
  • Michel Krielaars
  • Anna Luyten
  • Marrigje Paijmans

Nominaties

  • Schuld – Walter van den Berg
  • De tolk van Java – Alfred Birney
  • Moedervlekken – Arnon Grunberg
  • Wil – Jeroen Olyslaegers
  • Zachte riten – Marja Pruis
  • Het smelt – Lize Spit

Winnaar

De tolk van Java – Alfred Birney.

2018    

Jury

  • Abdelkader Benali, voorzitter
  • Hans Bouman
  • Johan De Haes
  • Lotte Jensen
  • Judith Uyterlinde

Nominaties

  • De pelikaan, Martin Michael Driessen
  • En we noemen hem, Marjolijn van Heemstra
  • Wees onzichtbaar, Murat Isik
  • Peachez, een romance, Ilja Leonard Pfeijffer
  • Aantekeningen ove het verplaatsen van obelisken, Arjen van Veelen
  • De heilige Rita, Tommy Wieringa

Winnaar

Wees onzichtbaar – Murat Isik

2019   

Jury

  • Jet Bussemaker, voorzitter
  • Sigrid Bousset
  • Erica van Boven
  • Dries Muus
  • Petra Possel

Nominaties

  • De Ommegang, Jan van Aken
  • Het vloekhout, Johan de Boose
  • De goede zoon, Rob van Essen
  • De trooster, Esther Gerritsen
  • Drift, Bregje Hofstede
  • Grand Hotel Europa, Ilja Leonard Pfeijffer

Winnaar

De goede zoon – Rob van Essen

2020    

Jury

  • Ionica Smeets, voorzitter
  • Dirk-Jan Arensman
  • Bo van Houwelingen
  • Christine Otten
  • Ronald Soetaert

Nominaties

  • Nachtouders – Saskia De Coster
  • De hoogstapelaar – Wessel te Gussinklo
  • Zwarte schuur – Oek de Jong
  • Uit het leven van een hond – Sander Kollaard
  • Liefde, als dat het is – Marijke Schermer
  • Vallen is als vliegen – Manon Uphoff

Winnaar

Uit het leven van een hond – Sander Kollaard

2021  

Jury

  • Lilianne Ploumen, voorzitter
  • Judith Eiselin
  • Johan Fretz
  • Maarten Moll
  • Yves T’Sjoen

Nominaties

  • Confrontaties – Simone Atangana Bekono
  • Wij zijn licht – Gerda Blees
  • De Saamhorigheidsgroep – Merijn de Boer
  • Cliënt E. Busken – Jeroen Brouwers
  • De onbevlekte – Erwin Mortier
  • Mijn lieve gunsteling – Marieke Lucas Rijneveld

Winnaar

Cliënt E. Busken – Jeroen Brouwers

2022  

Jury

  • Ahmed Aboutaleb, voorzitter
  • Katja de Bruin
  • Femke Essink
  • Maarten Moll
  • Theo Hakkert

Nominaties

  • Willem die Madoc maakte, Nico Dros
  • Wormmaan, Mariken Heitman
  • De Mitsukoshi Troostbaby Company, Auke Hulst
  • De atlas van overal, Deniz Kuypers
  • Onze kinderen, Renée van Marissing
  • Aleksandra, Lisa Weeda

Winnaar

Wormmaan – Mariken Heitman

Winnaar 2022

Shortlist 2022

Longlist 2022

archief