1994

Jury

  • Jan Terlouw, voorzitter
  • Hugo Bousset
  • Anneke Brassinga
  • Gilles Dorleijn
  • Piet Meeuse

Nominaties

  • De Sater - Paul Claes
  • Het land van rood en zwart - Inez van Dullemen
  • De virtuoos - Margriet de Moor
  • De Gele Rivier is bevrozen -  Leo Pleysier
  • De harde kern (2) - Frida Vogels
  • Moenie kyk nie - Henk van Woerden

Winnaar

De harde kern (2) - Frida Vogels

1995

Jury

  • Alexander Rinnooy Kan, voorzitter
  • Jacques Kruithof
  • Philippe Noble
  • Rob Schouten
  • Paul de Wispelaere

Nominaties

  • Indische duinen - Adriaan van Dis
  • Een sterke man - Renate Dorrestein
  • Naar Merelbeke - Stefan Hertmans
  • Gesloten huis - Nicolaas Matsier
  • Gewassen vlees - Thomas Rosenboom
  • Het verhaal van een middag - Willem van Toorn

Winnaar

Gewassen vlees - Thomas Rosenboom

1996

Jury

  • Jos van Kemenade, voorzitter
  • Wiljan van den Akker
  • Tom van Deel
  • Inez van Dullemen
  • Mark Reynebeau

Nominaties

  • Cellojaren - J. Bernlef
  • De heerlijkheid van Julia - Oscar van den Boogaard
  • De opdracht - Wessel te Gussinklo
  • De god met de gouden ballen - Marie Kessels
  • Huldigingen - Alfred Kossmann
  • Nachtkwartier - Tomas Lieske

Winnaar

Huldigingen - Alfred Kossmann

1997

Jury

  • Wim Dik, voorzitter
  • Graa Boomsma
  • Dick van Halsema
  • Monika van Paemel
  • Hanneke Wijgh

Nominaties

  • Bruiloft aan zee - Abdelkader Benali
  • De Geruchten - Hugo Claus
  • De tandeloze tijd 3: Het Hof van Barmhartigheid en Onder het plaveisel het moeras - A.F.Th. van der Heijden
  • Hertog van Egypte - Margriet de Moor
  • Baby Storm - Wanda Reisel
  • Het Bureau 2: Vuile handen - J.J. Voskuil

Winnaar

De Geruchten - Hugo Claus

1998

Jury

  • Henk van Os, voorzitter
  • Hermine de Graaf
  • Willem Kuipers
  • Annemiek Neefjes
  • Ronald Soetaert

Nominaties

  • Figuranten - Arnon Grunberg
  • Tussen mes en keel - Geerten Meijsing
  • Uit het paradijs - Nelleke Noordervliet
  • Het lied en de waarheid - Helga Ruebsamen
  • Gemis - Manon Uphoff
  • Het Bureau 3: Plankton -  J.J. Voskuil

Winnaar

Het Bureau 3: Plankton - J.J. Voskuil

1999

Jury

  • Ruud Lubbers, voorzitter
  • Elsbeth Etty
  • Marcel Janssens
  • Frits van Oostrom
  • Arjan Peters

Nominaties

  • Over het water - H.M. van den Brink
  • De Phoenix - Paul Claes
  • De procedure - Harry Mulisch
  • Allerzielen - Cees Nooteboom
  • De vaders van de gedachte - Nanne Tepper
  • De stille omgang - Ernst Timmer

Winnaar

De procedure - Harry Mulisch

2000

Jury

  • Saskia Stuiveling, voorzitter
  • Jan Fontijn
  • Rik van Gorp
  • Nicolaas Matsier
  • Xandra Schutte

Nominaties

  • Winterhanden - Stephan Enter
  • De Revue - Kees ’t Hart
  • Marcel - Erwin Mortier
  • Publieke werken - Thomas Rosenboom
  • Beer is terug - Helga Ruebsamen
  • Tongkat. Een verhalenbordeel - Peter Verhelst

Winnaar

Publieke werken - Thomas Rosenboom

2001

Jury

  • Winnie Sorgdrager, voorzitter
  • Aukje Holtrop
  • Willem van Toorn
  • Marjoleine de Vos
  • Georges Wildemeersch

Nominaties

  • Boy - J. Bernlef
  • Franklin - Tomas Lieske
  • Mijn tweede huid - Erwin Mortier
  • Het gemaal - Frank Noë
  • Een man een man - Wanda Reisel
  • De trein naar Pavlovsk en Oostvoorne - Toon Tellegen

Winnaar

Franklin - Tomas Lieske

2002

Jury

  • Herman Tjeenk Willink, voorzitter
  • Douwe Fokkema
  • Marcel van Nieuwenborgh
  • Hilde Pach
  • Carel Peeters

Nominaties

  • Een soort Engeland - Robert Anker
  • Voel maar - Jan Brokken
  • Koud - Geertrui Daem
  • Kreuzersonate - Margriet de Moor
  • Siegfried - Harry Mulisch
  • Over de grens - Chaja Polak

Winnaar

Een soort Engeland, Robert Anker

2003

Jury

  • Jeltje van Nieuwenhoven, voorzitter
  • Onno Blom
  • Hugo Brems
  • Kees ’t Hart
  • Ingrid Hoogervorst

Nominaties

  • De langverwachte - Abdelkader Benali
  • Gstaad 95–98 - Marek van der Jagt
  • Hokwerda’s kind - Oek de Jong
  • De hand, de kaars & de mot - Rob van der Linden
  • 100% chemie - Doeschka Meijsing
  • De hydrograaf - Allard Schröder

Winnaar

De langverwachte - Abdelkader Benali

2004

Jury

  • Ronald Plasterk, voorzitter
  • Abdelkader Benali
  • Arie van den Berg
  • Margot Dijkgraaf
  • Erik Spinoy

Nominaties

  • Blauwbaards ontwaken - H.C. ten Berge
  • Buiten is het maandag - Bernlef
  • Een schitterend gebrek - Arthur Japin
  • Gran café Boulevard - Tomas Lieske
  • Toen kwam moeder met een mes - Nicolien Mizee
  • Maïsroest - Rashid Novaire

Winnaar

Een schitterend gebrek - Arthur Japin

2005

Jury

  • Martijn Sanders, voorzitter
  • Jan-Hendrik Bakker
  • Dirk de Geest
  • Marja Pruis
  • Dick Schram

Nominaties

  • Casino - Marja Brouwers
  • Lichtjaren - Stephan Enter
  • Het logboek van Brandaan - Rob van der Linden
  • Het onverwachte antwoord - Patricia De Martelaere
  • De laatste dichters - Christine Otten
  • Specht en zoon - Willem Jan Otten

Winnaar

Specht en zoon - Willem Jan Otten

2006 

Jury

  • Guusje ter Horst, voorzitter
  • Hans Maarten van den Brink
  • Bart Keunen
  • Daniëlle Serdijn
  • Wim Vogel

Nominaties

  • De engelenmaker - Stefan Brijs
  • Ritselingen - Michael Frijda
  • De ontelbaren - Elvis Peeters
  • Waar was je nou - K. Schippers
  • Knielen op een bed violen - Jan Siebelink
  • Joe Speedboot - Tommy Wieringa

Winnaar

Waar was je nou - K. Schippers

2007 

Jury

  • Cox Habbema, voorzitter
  • Hans Bouman
  • Alle Lansu
  • Wilfred Smulders
  • Erik Vlaminck                                                                                                                    

Nominaties

  • Boven is het stil - Gerbrand Bakker
  • De Pruimelaarstraat - Louis van Dievel
  • Tirza - Arnon Grunberg
  • Het derde huwelijk - Tom Lanoye
  • Didar en Faroek - Sana Valiulina
  • De verering van Quirina T. - L.H. Wiener

Winnaar

Tirza - Arnon Grunberg

2008

Jury

  • Tom de Swaan, voorzitter
  • Klaus Beekman
  • Marc Kregting
  • Marc Reynebeau
  • Fleur Speet                                                                                                                       

Nominaties

  • Datumloze dagen - Jeroen Brouwers
  • De literaire kring - Marjolijn Februari
  • De utopisten - Louise O. Fresco
  • Sleur is een roofdier - D. Hooijer
  • Verder - Marc Legendre
  • Grote Europese Roman - Koen Peeters

Winnaar

Sleur is een roofdier - D. Hooijer

2009 

Jury

  • Ivo Opstelten, voorzitter
  • Mark Cloostermans
  • Carel de Haseth
  • Janet Luis
  • Thomas Vaessens

Nominaties

  • Contrapunt - Anna Enquist
  • Visser - Rob van Essen
  • Onze oom - Arnon Grunberg
  • Koetsier Herfst - Charlotte Mutsaers
  • Godverdomse dagen op een godverdomse bol - Dimitri Verhulst
  • Alleen maar nette mensen - Robert Vuijsje

Winnaar

Godverdomse dagen op een godverdomse bol - Dimitri Verhulst

2010 

Jury

  • Hans Wijers, voorzitter
  • Joris Gerits
  • Joke Hermsen
  • Susan Smit
  • Aleid Truijens

Nominaties

  • Terug naar Walden - Walter van den Broeck
  • Kleine dagen - Bernard Dewulf
  • Ruw - Marie Kessels
  • Een goed verhaal - Mensje van Keulen
  • Sprakeloos - Tom Lanoye
  • De bewaker - Peter Terrin

Winnaar

Kleine dagen - Bernard Dewulf

2011    

Jury

  • Philip Freriks, voorzitter
  • Ton Anbeek
  • Marijke Arijs
  • Louise Fresco
  • Jann Ruyters

Nominaties

  • De omweg - Gerbrand Bakker
  • Bonita Avenue - Peter Buwalda
  • Tikkop - Adriaan van Dis
  • Superduif - Esther Gerritsen
  • Huid en Haar - Arnon Grunberg
  • De maagd Marino - Yves Petry

Winnaar

De maagd Marino - Yves Petry

2012 

Jury

  • Robbert Dijkgraaf, voorzitter
  • Kester Freriks
  • Theo Hakkert
  • Dirk Leyman
  • Saskia Pieterse

Nominaties

  • Bittere bloemen - Jeroen Brouwers
  • Het bloed in onze aderen - Miquel Bulnes
  • Tonio - A.F.Th. van der Heijden
  • Ik, Hollywood -  Jan Van Loy
  • Naar de ooverkant van de nacht - Jan van Mersbergen
  • Gelukkig zijn we machteloos - Ivo Victoria 

Winnaar

Tonio - A.F.Th. van der Heijden

2013 

Jury

  • Clairy Polak, voorzitter
  • Jan Donkers
  • Edith Koenders
  • Lisa Kuitert
  • Mark Schaevers

Nominaties

  • Dorst - Esther Gerritsen
  • De man zonder ziekte - Arnon Grunberg
  • Pier en oceaan - Oek de Jong
  • Dinsdag - Elvis Peeters
  • Euforie - Christiaan Weijts
  • Dit zijn de namen - Tommy Wieringa

Winnaar

Dit zijn de namen - Tommy Wieringa

2014  

Jury

  • Paul Witteman, voorzitter
  • Hugo Brems
  • Arjen Fortuin
  • Gemma Nefkens
  • Marjolijn Pouw

Nominaties

  • Oorlog en terpentijn - Stefan Hertmans
  • Gelukkige slaven - Tom Lanoye
  • Roundhay, tuinscène - Marente de Moor
  • La Superba - Ilja Leonard Pfeijffer
  • De omwegen - Jeroen Theunissen
  • Het verdwijnen van Robbert - Robbert Welagen

Winnaar

La Superba, Ilja Leonard Pfeijffer

2015  

Jury

  • Wim Pijbes, voorzitter
  • Jacqueline Bel
  • Rob van Essen
  • Maria Goos
  • Marnix Verplancke

Nominaties

  • Ik kom terug - Adriaan van Dis
  • Roxy - Esther Gerritsen
  • Teatro Olimpico - Kees ’t Hart
  • Godin, held - Gustaaf Peek
  • Monte Carlo - Peter Terrin
  • De consequenties - Niña Weijers

Winnaar

Ik kom terug - Adriaan van Dis

2016  

Jury

  • Dick Benschop, voorzitter
  • Onno Blom
  • Sebastiaan Kort
  • Hanca Leppink
  • Margot Vanderstraeten

Nominaties

  • Alleen met de goden - Alex Boogers
  • De onervarenen - Joke van Leeuwen
  • Jij zegt het - Connie Palmen
  • Muidhond - Inge Schilperoord
  • De onderwaterzwemmer - P.F. Thomése
  • Als de winter voorbij is - Thomas Verbogt

Winnaar

Jij zegt het - Connie Palmen

2017    

Jury

  • Janine van den Ende, voorzitter
  • Kees ’t Hart
  • Michel Krielaars
  • Anna Luyten
  • Marrigje Paijmans

Nominaties

  • Schuld - Walter van den Berg
  • De tolk van Java - Alfred Birney
  • Moedervlekken - Arnon Grunberg
  • Wil - Jeroen Olyslaegers
  • Zachte riten - Marja Pruis
  • Het smelt - Lize Spit

Winnaar

De tolk van Java - Alfred Birney.

2018    

Jury

  • Abdelkader Benali, voorzitter
  • Hans Bouman
  • Johan De Haes
  • Lotte Jensen
  • Judith Uyterlinde

Nominaties

  • De pelikaan, Martin Michael Driessen
  • En we noemen hem, Marjolijn van Heemstra
  • Wees onzichtbaar, Murat Isik
  • Peachez, een romance, Ilja Leonard Pfeijffer
  • Aantekeningen ove het verplaatsen van obelisken, Arjen van Veelen
  • De heilige Rita, Tommy Wieringa

Winnaar

Wees onzichtbaar - Murat Isik

2019   

Jury

  • Jet Bussemaker, voorzitter
  • Sigrid Bousset
  • Erica van Boven
  • Dries Muus
  • Petra Possel

Nominaties

  • De Ommegang, Jan van Aken
  • Het vloekhout, Johan de Boose
  • De goede zoon, Rob van Essen
  • De trooster, Esther Gerritsen
  • Drift, Bregje Hofstede
  • Grand Hotel Europa, Ilja Leonard Pfeijffer

Winnaar

De goede zoon - Rob van Essen

2020    

Jury

  • Ionica Smeets, voorzitter
  • Dirk-Jan Arensman
  • Bo van Houwelingen
  • Christine Otten
  • Ronald Soetaert

Nominaties

  • Nachtouders - Saskia de Coster
  • De hoogstapelaar - Wessel te Gussinklo
  • Zwarte schuur - Oek de Jong
  • Uit het leven van een hond - Sander Kollaard
  • Liefde, als dat het is - Marijke Schermer
  • Vallen is als vliegen - Manon Uphoff

Winnaar

Uit het leven van een hond - Sander Kollaard